Jak niedobory witamin i minerałów mogą wpływać na funkcjonowanie naszego mózgu
Jak niedobory witamin i minerałów mogą wpływać na funkcjonowanie naszego mózgu
Mózg stanowi zaledwie 2% masy naszego ciała, ale zużywa aż 25% dostarczanej z pożywieniem glukozy i 20% pobieranego tlenu. Zachodzą więc w nim bardzo intensywne procesy metaboliczne. Do ich prawidłowego przebiegu niezbędna jest wzmocniona bariera antyoksydacyjna, która wykorzystuje dostarczane w pokarmie odpowiednie witaminy (C i E) i minerały. Jednym z nich jest selen – wspiera funkcjonowanie peroksydazy glutationowej. Deficyt tego mikroelementu może wpływać na pogorszenie sprawności umysłowej i depresyjny nastrój.
Badania pacjentów z demencją, chorobą Alzheimera czy Parkinsona pokazują, że mają oni obniżony poziom witamin C i E. Odpowiednia ich podaż ma wpływ na poprawę zdolności poznawczych i funkcjonowanie mózgu.
Niedobory witamin z grupy B mogą odgrywać rolę w demencji starczej. Może to wynikać m. in. z tego, że kwas foliowy (wit. B9) wraz z wit. B12 i B6 obniżają poziom homocysteiny uważanej za substancję miażdżycogenną. Witaminy z grupy B biorą też udział w wielu innych procesach w mózgu, n.p. kobalamina (wit. B12) jest nieodzowna przy syntezie neuroprzekaźników (dopaminy i serotoniny) mających wpływ na nastrój, sen i wiele innych procesów w organizmie.
Magnez jest kolejnym niezbędnym składnikiem odżywczym dla mózgu, którego często brakuje z powodu stresującego stylu życia. Ten makroskładnik bierze udział w ponad 600 operacjach metabolicznych i chroni nasz mózg. Jedną z odkrytych zalet magnezu jest to, że redukuje stres i niepokój dzięki stymulacji receptorów GABA w mózgu. GABA (kwas gamma-aminomasłowy) to neuroprzekaźnik, który działa rozluźniająco na aktywność mózgu. Kiedy GABA nie działa tak, jak powinno, rośnie uczucie niepokoju, zaczynają się myśli obsesyjne, budzenie w środku nocy z przyspieszonym biciem serca. Magnez obniża też poziom hormonu stresu (kortyzolu). Kortyzol jest jednym z najniebezpieczniejszych pobudzaczy stanów lękowych, który powoduje na przykład klasyczne zaćmienie umysłowe, chwilową niezdolność do koncentracji, do racjonalnego myślenia, do sprawnego używania naszej pamięci, do szybkich reakcji.
Wspomniane witaminy i minerały to tylko część składników odżywczych, które są niezbędne do zapewnienia prawidłowej pracy komórek mózgowych na długie lata. Należy pamiętać o zdrowym stylu życia na każdy dzień.
Warto też wykonać badanie niedoborów witamin i minerałów aby na tej podstawie dostarczyć organizmowi to, czego mu brakuje. Najlepiej w naturalny sposób, to znaczy poprzez odpowiednio dobrane składniki odżywcze w naszej diecie.